URLA’DA GEZİLECEK YERLER

Güzel İzmir’imizin güzel ilçesi Urla, sahil kıyısı balık restoranları ve şaraplarıyla nam salmış. Ayrıca çeşitli dizilerle de (Kavak Yelleri, Kaçak Gelinler) Urla’mız hatırı sayılı bir üne de kavuşmuştur. Gelin Urla’yı hep beraber keşfedelim:)

URLA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Urla’yı gezmek için en güzel mevsimler tabi ki de ilkbahar, sonbahar ve yaz. Ancak İzmir’de pek kış yaşanmadığını da göz önüne alırsak dört mevsim burayı ziyaret edebilirsiniz:) Şunu da söyleyelim; Urla’da gezilecek yerler birbirine çok yakın ve Urla küçük bir yer olduğundan, burası için yalnızca hafta sonunuzu ayırmanız yeterli olacaktır.

URLA’YA NASIL GİDİLİR?

Urla’ya ulaşmak için maalesef İzmir Otogar’dan direk otobüs, dolmuş vs. bulunmamakta. Otogarda inen yolcular kullandıkları seyahat firmasının ücretsiz servislerini kullanarak Fahrettin Altay’a gelmeliler. Fahrettin Altay’da 725 nolu Eshot otobüsünü kullanabilecekleri gibi, biraz daha ileri mesafede bulunan beyaz Urla dolmuşlarını tercih edebilirler. Otobüs İzmir şehir hatları tarifesi aksine çift bilet ile Urla’ya ulaşım sağlamakta (4.60 TL). Bunun aksine beyaz dolmuşlar 3 TL’dir.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan gelecek olanlar hemen havalimanı kapısının çıkışında bulunan İzban tren hattını tercih etmeliler. Trenden Halkapınar veya Hilal durağında inildiğinde aynı duraktan metroya aktarma yaparak, metroda Fahrettin Altay durağında inilmelidir. Fahrettin Altay’dan yukarıda söylediğimiz ulaşım yollarını kullanarak Urla’ya ulaşabilirsiniz.

Araç ile gelenler çevre yolunda Urla istikametini izleyerek Urla’ya ulaşabilirler.

URLA’DA NERELERE GİDİLİR?

1.Malgaca Pazarı

Malgaca Pazarı Urla merkezde indiğinizde ilk durağınız. Pazarın içerisinde arasta çarşısı bulunmakta. Çarşının içerisinde o çok özlediğimiz nostaljik berberler, terziler, çay ocakları bulunmakta. İnsanın çarşıda dolaşırken içini sıcacık bir his kaplıyor:)

Çarşıda bir butik

Ayrıca çarşıda çok güzel butikler bulunmakta.Bir butiğin sahibi Burç Bey hem Urla’da nereleri gezmem konusunda bana tavsiyelerini aktardı hem de kendisi misafirperverlik noktasında çok ilgili davrandı. Muhabbetimiz esnasında ikinci memleketim olan Paşalimanı Adası’nın müdavimlerinden olduğunu öğrendiğimde ayrıca bir şaşırdım. Kolay kolay bilinmez orası:) Butiğine gelince, tatlı mı tatlı şirin bir butik. Etnik temalı ürünler var. Daha çok şal, eşarp, elbiseler satılmakta. Mutlaka uğramanızı öneririm. Çaylar için teşekkürler Burç Bey!

 

Bir de çarşı içerisinde bulunan Kekliktepe Dükkanı’ndan bahsetmek istiyorum. Bu dükkanda zeytin ağacından yapılmış ev eşyalarından tutun, en doğal haliyle çeşitli bitkilerden yapılmış sabunlara kadar her türlü ürün bulunuyor. Dükkanda çalışan Elif hanım çok bilgili ve her türlü sorunuza güler yüzü ile yanıt vermekten hiç çekinmiyor. Yakında da online alışveriş hizmeti vereceklermiş. İlgililere duyurulur:)

 

2.Sanat Sokağı

Urla’nın son yıllarda revaçta olan bölgesi, Sanat Sokağı. Yukarıdaki resimdeki gibi Malgaca Pazarı’na yüzünüzü verirseniz, sağ tarafınızda kalan yoldan Sanat Sokağı’na inersiniz.Yürüyerek 10 dk sürüyor. Sokağa ilk girdiğinizde kendinizi Alaçatı’da hissediyorsunuz diyebilirim:) Hem butik dükkanları hem de binaların yapısıyla.Sokakta seramik atölyeleri, butik pastaneler, sahaflar, el yapımı ahşap mobilyaların satıldığı dükkanlar var.

Tabi resimde görüldüğü gibi sokaklar boş. Sezon yazın açılıyormuş. Standlar kuruluyor,satışlar yapılıyormuş.

3.İskele

Urla merkez ile arasında araç ile yaklaşık 15 dk bulunan bir yerde İskele. İskelede ne var diye sorarsanız hani şu meşhur balık restoranları var. Eğer Urla’da konaklamayı düşünüyorsanız İskele bölgesini seçin derim. Hem deniz manzaralı hem bol restoranlı:) İskele’nin çok uzun bir sahil şeridi var ve sahil kenarına inanılmaz güzel restoran kafe tarzı mekanlar yapılmış.İskele’nin çok uzun bir sahil şeridi var ve sahil kenarına inanılmaz güzel restoran kafe tarzı mekanlar yapılmış. Bu sahilin sol tarafındaki ucuna yürüdüğümde kıyıya çekilmiş bir ahşap tekne dikkatimi çekti. Yoldan geçen birisine sorduğumda ise bu teknenin adının Kybele olduğunu, bir rivayete göre Antik Çağ’da Foça’lıların Foça’dan yola çıkarak Karadeniz kıyıları ile Ege ve Akdeniz’i aşarak İtalya,Fransa,İspanya gibi ülkelere giderek, gittikleri ülkelerde de koloniler kurduğu söylenirmiş. Bunun üzerine ufak çaplı bir  araştırma yaptım. O zamanki savaş gemisi olan    Kyble’nin birebir replikası olan bu teknenin Anadolu’nun zengin tarihini ve geçmişini dünyaya tanıtmak amacıyla  8 Haziran 2009 tarihinde yola çıkıp, Yunanistan,İtalya ve Fransa’ya uğrayarak 30 Haziran 2009 tarihinde Marsilya Limanı’na vardığını öğrendim. Ayrıca 2017 yılında Kybele, Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’nde “Jüri Özel Ödülü’ne” hak kazanmış.

URLA’DA NE YENİR? 

Urla’nın kendine has özel bir yemeği yok. Ama zeytinyağlı sebze yemekleri tavsiye edebilirim. Sonuçta burası Ege Bölgesi:)  Zaten çok fazla ev yemeği yapan yer var. En meşhurları da, Beğendik Abi.

Ben Urla’da yemek yemek yerine tatlı yemeği tercih ettim. Tatlımı da Sanat Sokağı’nda bulunan İrmik Hanım Patisserie’de yedim. Tam bir butik pastane.

Her şey günlük yapılıyor. Ben tercihimi limonlu cheesecake’ten yaptım. Çok ama çok taze ve lezzetliydi. İlk önüme geldiğinde bu ne avuç içi kadar oldum ama yedikten sonra gayet tatmin edici geldi. Amaaa, bidaha gider miyim hayır! Ufacık bir tatlı 15 TL. Bana fiyatı çok fazla geldi. Ha buarada bu pastane 2017 Trip Advisor tarafından Mükemmellik Sertifikası almış. Trip Advisor asla yanılmaz.

Gidilecek diğer yerlerden birisi de,Fırın Vourla. Urla’nın en iyi dekorasyonu olan butik restoranı diyebilirim. Her bir dekor özenle seçilmiş. Restorana kahvaltı veya akşam yemeği için gitmeden önce rezervasyon yaparsanız yemekler masada hazır bir şekilde sizi karşılıyormuş. Masa, 8-10 kişilik olup çok şık bir şekilde döşenmiş. Yukarı katı da asma kat şeklinde yapılmış olup, 2 masa sığdırılmış.İçeriyi girip gezebiliyorsunuz.Fotoğraf çekimleri için bu mekan çok fazla tercih ediliyor.

İskele’de ise yukarıda söylediğimiz gibi birçok balık restoranı var. Bunun yanı sıra sahil kenarındaki restoran kafe tarzı mekanlarda da şık bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bu mekanlardan en ünlüsü Denizaltı Cafe. Ancak Denizaltı’nın hemen yan tarafına sıralanmış Yakamoz ve Esinti Cafe’lerini de tercih edebilirsiniz.