Şirince’de Üç Saat

Öncelikle merhaba! İkinci yazım aslında Şirince’de daha detaylı bir gezi hakkında olacaktı ancak birkaç sebepten dolayı burada yalnızca üç saat kadar vakit geçirebildim. Ancak sadece Şirince için bu vakit yetti diyebilirim. Tabi ki cüzdanımı unutmam ve planım haricinde oluşan sıkıntılar olmasaydı Matematik Köyü’nü, Efes Antik Kenti’ni ve daha nice görülmesi gereken detayı görebilecektim. O yüzden en kısa zamanda tekrar ziyarete gidip daha detaylı bir yazı hazırlayacağım sizler için. Şimdilik birkaç saatte Şirince’de ne yapılır onu paylaşalım:)

ŞİRİNCE’YE NASIL GİDİLİR

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Şirince’ye yolculuk tahminimden daha uzun sürdü. Ben İzmir Otogar’dan Selçuk otobüsüne bindim (12 TL). Tabi ki bu otobüs bizi Selçuk merkeze kadar götürüyor. Firmanın güzelliği, İzmir’e dönerken bu otobüsü kullanacağınız zaman, şoförün size bilet kesmesi ve otogardaki Pamukkale Seyahat servislerinden faydalanabilmeniz. Bu otobüs sizi Selçuk Otogarı’nda indiriyor ve hemen yine aynı yerden Şirince dolmuşuna biniyorsunuz (3.5 TL). Zaten bu dolmuşun son durağı hemen gezmeye başlayacağınız köyün içi. Aman dikkat! Benim gibi bu aylarda Şirince’ye gidenler için Şirince’den kalkan son dolmuş 19.40.

Bir diğer yol da İZBAN tabii. Ben giderken kullanamadım. Dönüş için kullanmak istediğimi şoför beye söylediğimde ise kendisi saatlerin çok nadir olduğunu ve önce İZBAN’ın Tepeköy durağına götürdüğünü söyledi(?) Ben de o yüzden deneme fırsatı bulamadım ama sırf bunu denemek için bir sonraki seyahatimde İZBAN kullanacağım:)

ŞİRİNCE’DE GEZİLECEK YERLER

1.Köyün İçi

Dolmuştan inip karşıya doğru baktığımda resmen büyülendim. Havanın bulutlu ve hafif sisli olması da o güzel manzaraya bir kat daha hava katıyordu. Şirince dolmuşunda tanıştığım Emine Teyze benim köyü keşfetmemde biraz yardımcı oldu. Kendisi küçük el örgüsü patikler, papatyadan taçlar, çeşitli baharatlar satılıyor. Uğramak isterseniz evi hemen Aziz John Baptist Kilisesi’nin arkasında kalıyor.

Köyün içinde sokaklar çok dar ve nereye çıkacağınızı hiçbir zaman kestiremiyorsunuz. Biraz da dik ve arnavut kaldırımı sokaklar. Bu arada gezinizde spor ayakkabı veya emsal rahatlıkta bir ayakkabı giymenizde fayda var. Manzara efsane. Tarihi evlerin her birinde yaşanmışlık izlerini rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Şirince Köy içi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir